Lukas Maly

Visar 5 publikationer

2018

Domains in Metric Measure Spaces with Boundary of Positive Mean Curvature, and the Dirichlet Problem for Functions of Least Gradient

Panu Lahti, Lukas Maly, Nageswari Shanmugalingam et al
Journal of Geometric Analysis
Artikel i vetenskaplig tidskrift
2018

Trace and extension theorems for functions of bounded variation

Lukas Maly, Nageswari Shanmugalingam, Marie Snipes
Annali della Scuola normale superiore di Pisa - Classe di scienze. Vol. XVIII (1), p. 313-341
Artikel i vetenskaplig tidskrift
2018

Regularization of Newtonian functions on metric spaces via weak boundedness of maximal operators

Lukas Maly
Journal dAnalyse Mathematique. Vol. 134 (1)
Artikel i vetenskaplig tidskrift
2018

An Analog of the Neumann Problem for the 1-Laplace Equation in the Metric Setting: Existence, Boundary Regularity, and Stability

Lukas Maly, Nageswari Shanmugalingam, Panu Lahti
Analysis and Geometry in Metric Spaces. Vol. 6 (1), p. 1-31
Artikel i vetenskaplig tidskrift
2018

Neumann problem for p-Laplace equation in metric spaces using a variational approach: Existence, boundedness, and boundary regularity

Lukas Maly, Nageswari Shanmugalingam
Journal of Differential Equations. Vol. 265 (6), p. 2431-2460
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Ladda ner publikationslistor

Du kan ladda ner denna lista till din dator.

Filtrera och ladda ner publikationslista

Som inloggad användare hittar du ytterligare funktioner i MyResearch.

Du kan även exportera direkt till Zotero eller Mendeley genom webbläsarplugins. Dessa hittar du här:

Zotero Connector
Mendeley Web Importer

Tjänsten SwePub erbjuder uttag av Researchs listor i andra format, till exempel kan du få uttag av publikationer enligt Harvard och Oxford i .RIS, BibTex och RefWorks-format.

Det finns inga projekt att visa.
Det kan finnas fler projekt där Lukas Maly medverkar, men du måste vara inloggad som anställd på Chalmers för att kunna se dem.