Siyang Wang

Visar 4 publikationer

2019

Order-preserving interpolation for summation-by-parts operators at nonconforming grid interfaces

Martin Almquist, Siyang Wang, Jonatan Werpers
SIAM Journal of Scientific Computing. Vol. 41 (2), p. A1201-A1227
Artikel i vetenskaplig tidskrift
2018

An Improved High Order Finite Difference Method for Non-conforming Grid Interfaces for the Wave Equation

Siyang Wang
Journal of Scientific Computing. Vol. 77 (2), p. 775-792
Artikel i vetenskaplig tidskrift
2018

Convergence of finite difference methods for the wave equation in two space dimensions

Siyang Wang, Anna Nissen, Gunilla Kreiss
Mathematics of Computation. Vol. 87 (314), p. 2737-2763
Artikel i vetenskaplig tidskrift
2018

High-Order Numerical Methods for 2D Parabolic Problems in Single and Composite Domains

Gustav Ludvigsson, Kyle R. Steffen, Simon Sticko et al
Journal of Scientific Computing. Vol. 76 (2), p. 812-847
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Ladda ner publikationslistor

Du kan ladda ner denna lista till din dator.

Filtrera och ladda ner publikationslista

Som inloggad användare hittar du ytterligare funktioner i MyResearch.

Du kan även exportera direkt till Zotero eller Mendeley genom webbläsarplugins. Dessa hittar du här:

Zotero Connector
Mendeley Web Importer

Det finns inga projekt att visa.
Det kan finnas fler projekt där Siyang Wang medverkar, men du måste vara inloggad som anställd på Chalmers för att kunna se dem.