On Conditions for Constant Radiation Characteristics for Log-Periodic Array Antennas
Artikel i vetenskaplig tidskrift, 2010
Författare
Jian Yang
Chalmers, Signaler och system, Kommunikation, Antenner och Optiska Nätverk
Publicerad i
IEEE Transactions on Antennas and Propagation
0018926x (ISSN) 15582221 (eISSN)
Vol. 58 Nummer/häfte 5 s. 1521-1526 art. nr 5422734Kategorisering
Styrkeområden
Informations- och kommunikationsteknik
Ämneskategorier (SSIF 2011)
Elektroteknik och elektronik
Identifikatorer
DOI
10.1109/TAP.2010.2044332