The philosophy of the approximate global convergence for multidimensional coefficient inverse problems
Artikel i vetenskaplig tidskrift, 2012
coefficient inverse problems
approximate global convergence
philosophy
Författare
Larisa Beilina
Chalmers, Matematiska vetenskaper, Matematik
Göteborgs universitet
M. V. Klibanov
The University of North Carolina System
Complex Variables and Elliptic Equations
1747-6933 (ISSN) 1747-6941 (eISSN)
Vol. 57 2-4 277-299Ämneskategorier (SSIF 2011)
Beräkningsmatematik
DOI
10.1080/17476933.2011.636432