Henrik Seppänen

Visar 9 publikationer

2012

Koppelman formulas on flag manifolds and harmonic forms

Håkan Samuelsson Kalm, Henrik Seppänen
Mathematische Zeitschrift. Vol. 272 (3-4), p. 1087-1095
Artikel i vetenskaplig tidskrift
2010

Koppelman formulas on Grassmannians

Elin Götmark, Håkan Samuelsson Kalm, Henrik Seppänen
Journal für die Reine und Angewandte Mathematik. Vol. 640 ((March)), p. 101-115
Artikel i vetenskaplig tidskrift
2009

QUATERNIONIC DISCRETE SERIES FOR Sp(1,1)

Henrik Seppänen
Mathematica Scandinavica. Vol. 104 (1), p. 5-32
Artikel i vetenskaplig tidskrift
2008

TUBE DOMAINS AND RESTRICTIONS OF MINIMAL REPRESENTATIONS

Henrik Seppänen
International Journal of Mathematics. Vol. 19 (10), p. 1247-1268
Artikel i vetenskaplig tidskrift
2007

Koppelman Formulas on Grassmannians

Elin Götmark, Håkan Samuelsson Kalm, Henrik Seppänen
Preprint
2007

Branching of some holomorphic representations of SO(2,n)

Henrik Seppänen
Journal of Lie Theory. Vol. 17 (1), p. 191-227
Artikel i vetenskaplig tidskrift
2007

Branching laws for minimal holomorphic representations

Henrik Seppänen
Journal of Functional Analysis. Vol. 251 (1), p. 174-209
Artikel i vetenskaplig tidskrift
2004

Branching of some holomorphic representations of SO(2,n)

Henrik Seppänen
Licentiatavhandling

Spara referenser

Om du har installerat Zotero eller Mendeley på din dator kan du direkt ta ut referenser från de publikationer du ser i listan.

Du laddar ner dessa pluginer här:
Zotero
Mendeley

Det finns inga projekt att visa.
Det kan finnas fler projekt där Henrik Seppänen medverkar, men du måste vara inloggad som anställd på Chalmers för att kunna se dem.