Menaka Lashitha Bandara

Visar 5 publikationer

2017

Essential self-adjointness of powers of first-order differential operators on non-compact manifolds with low-regularity metrics

Menaka Lashitha Bandara, H. Saratchandran
Journal of Functional Analysis. Vol. 273 (12), p. 3719-3758
Artikel i vetenskaplig tidskrift
2017

Continuity of solutions to space-varying pointwise linear elliptic equations

Menaka Lashitha Bandara
Publicacions Matematiques. Vol. 61 (1), p. 239-258
Artikel i vetenskaplig tidskrift
2017

Geometric singularities and a flow tangent to the Ricci flow

Menaka Lashitha Bandara, Sajjad Lakzian, Michael Munn
Annali della Scuola normale superiore di Pisa - Classe di scienze. Vol. 17 (2), p. 763-804
Artikel i vetenskaplig tidskrift
2016

Rough metrics on manifolds and quadratic estimates

Menaka Lashitha Bandara
Mathematische Zeitschrift. Vol. 283 (3), p. 1245-1281
Artikel i vetenskaplig tidskrift
2015

Self-adjointness of the Gaffney Laplacian on Vector Bundles

Menaka Lashitha Bandara, O. Milatovic
Mathematical Physics Analysis and Geometry. Vol. 18 (1), p. artikel nr 17-
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Spara referenser

Om du har installerat Zotero eller Mendeley på din dator kan du direkt ta ut referenser från de publikationer du ser i listan.

Du laddar ner dessa pluginer här:
Zotero
Mendeley

Det finns inga projekt att visa.
Det kan finnas fler projekt där Menaka Lashitha Bandara medverkar, men du måste vara inloggad som anställd på Chalmers för att kunna se dem.