30 Gbps 4-PAM transmission over 200m of MMF using an 850 nm VCSEL
Paper i proceeding, 2011

Real time, error free 4-PAM transmission at 25 Gbps and 30 Gbps over 300 m and 200m of multimode fiber, respectively, using a VCSEL operating at the wavelength of 850 nm.

Författare

Krzysztof Szczerba

Chalmers, Mikroteknologi och nanovetenskap (MC2), Fotonik

Petter Westbergh

Chalmers, Mikroteknologi och nanovetenskap (MC2), Fotonik

Johan Gustavsson

Chalmers, Mikroteknologi och nanovetenskap (MC2), Fotonik

Åsa Haglund

Chalmers, Mikroteknologi och nanovetenskap (MC2), Fotonik

Johnny Karout

Chalmers, Signaler och system, Kommunikationssystem, informationsteori och antenner, Kommunikationssystem

Magnus Karlsson

Chalmers, Mikroteknologi och nanovetenskap (MC2), Fotonik

Peter Andrekson

Chalmers, Mikroteknologi och nanovetenskap (MC2), Fotonik

Erik Agrell

Chalmers, Signaler och system, Kommunikationssystem, informationsteori och antenner, Kommunikationssystem

Anders Larsson

Chalmers, Mikroteknologi och nanovetenskap (MC2), Fotonik

Optics InfoBase Conference Papers

21622701 (eISSN)

1-3

Styrkeområden

Informations- och kommunikationsteknik

Ämneskategorier

Telekommunikation

DOI

10.1364/ECOC.2011.Tu.3.C.4

ISBN

978-1-4577-1918-9

Mer information

Senast uppdaterat

2018-03-29