A pluralist approach to the formalisation of mathematics
Artikel i vetenskaplig tidskrift, 2011
logical framework
type theory
mathematical pluralism
formalisation of mathematics
Författare
Robin Adams
Royal Holloway University of London
Zhaohui Luo
Royal Holloway University of London
Publicerad i
Mathematical Structures in Computer Science
0960-1295 (ISSN) 1469-8072 (eISSN)
Vol. 21 Nummer/häfte 4 s. 913-942Kategorisering
Ämneskategorier (SSIF 2011)
Algebra och logik
Datavetenskap (datalogi)
Styrkeområden
Informations- och kommunikationsteknik
Fundament
Grundläggande vetenskaper
Identifikatorer
DOI
10.1017/S0960129511000156