Mikael Persson

Visar 8 publikationer

2009

Eigenvalue Asymptotics of the Even-Dimensional Exterior Landau-Neumann Hamiltonian

Mikael Persson
Advances in Mathematical Physics
Artikel i vetenskaplig tidskrift
2008

Zero modes for the magnetic Pauli operator in even-dimensional Euclidean space

Mikael Persson
Letters in Mathematical Physics. Vol. 85 (2-3), p. 111-128
Artikel i vetenskaplig tidskrift
2006

On the Dirac and Pauli Operators with Several Aharonov-Bohm Solenoids

Mikael Persson
Letters in Mathematical Physics. Vol. 78, p. 139-156
Artikel i vetenskaplig tidskrift
2005

On the Aharonov-Casher formula for different self-adjoint extensions of the Pauli operator with singular magnetic field.

Mikael Persson
Electronic Journal of Differential Equations. Vol. 2005 (55), p. 16-
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Spara referenser

Om du har installerat Zotero eller Mendeley på din dator kan du direkt ta ut referenser från de publikationer du ser i listan.

Du laddar ner dessa pluginer här:
Zotero
Mendeley

Det finns inga projekt att visa.
Det kan finnas fler projekt där Mikael Persson medverkar, men du måste vara inloggad som anställd på Chalmers för att kunna se dem.