Hiroaki Aikawa

Visar 6 publikationer

2006

Martin boundary points of a John domain and unions of convex sets

Hiroaki Aikawa, Kentaro Hirata, Torbjörn Lundh
Journal of the Mathematical Society of Japan. Vol. 58 (1), p. 247-274
Artikel i vetenskaplig tidskrift
2005

The 3G inequality for a uniformly John domain

Hiroaki Aikawa, Torbjörn Lundh
Kodai Mathematical Journal. Vol. 28 (2), p. 209-219
Artikel i vetenskaplig tidskrift
2004

The 3G inequality for a uniformly John domain

Hiroaki Aikawa, Torbjörn Lundh
Preprint
2003

Martin boundary of a fractal domain

Hiroaki Aikawa, Torbjörn Lundh, Tomohiko Mizutani
Potential Analysis. Vol. 18 (4), p. 311-357
Artikel i vetenskaplig tidskrift
2002

MARTIN BOUNDARY FOR UNION OF CONVEX SETS

Hiroaki Aikawa, Kentaro Hirata, Torbjörn Lundh
京都大学数理解析研究所, Potential Theory and Related Topics. Vol. 1293, p. 1-14
Artikel i vetenskaplig tidskrift
1996

On boundary layers

Hiroaki Aikawa, Torbjörn Lundh
Arkiv för matematik. Vol. 34 (1)
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Ladda ner publikationslistor

Du kan ladda ner denna lista till din dator.

Filtrera och ladda ner publikationslista

Som inloggad användare hittar du ytterligare funktioner i MyResearch.

Du kan även exportera direkt till Zotero eller Mendeley genom webbläsarplugins. Dessa hittar du här:

Zotero Connector
Mendeley Web Importer

Det finns inga projekt att visa.
Det kan finnas fler projekt där Hiroaki Aikawa medverkar, men du måste vara inloggad som anställd på Chalmers för att kunna se dem.