Juliusz Brzezinski

Professor emeritus vid Matematiska vetenskaper

Min forskning har varit koncentrerad till interaktioner mellan talteori, algebra och geometri av ordningar i algebror över globala kroppar, i synnerhet, till kvaternionordningar i sådana algebror. Undersökningar av dessa interaktioner är relaterade till talteori (speciellt av gitter i kvadratiska rum), aritmetisk algebraisk geometri och rent algebraiska egenskaper hos ordningar i sådana algebror. Jag har också stort intresse för talteoretiska problem i vilka datorbaserade experiment och numeriska beräkningar leder till nya insikter om intressanta matematiska problem genom nya exempel eller förmodade matematiska resultat som ibland kan få sträng matematisk grund.

Källa: chalmers.se
Image of Juliusz Brzezinski

Visar 15 publikationer

2018

Galois Theory Through Exercises

Juliusz Brzezinski
Bok
2017

Corrigendum to "On traces of the Brandt-Eichler matrices"

Juliusz Brzezinski
Journal de Theorie des Nombres de Bordeaux. Vol. 29 (1), p. 321-325
Artikel i vetenskaplig tidskrift
2012

Hilberts Tionde Problem och Büchisekvenser

Juliusz Brzezinski
Nordisk Matematisk Tidskrift, Normat. Vol. 60 (2), p. 52-69
Artikel i vetenskaplig tidskrift
2011

On Exceptions in the Brauer-Kuroda Relations

Juliusz Brzezinski
Bulletin of the Polish Academy of Sciences Mathematics. Vol. 59 (3), p. 207-214
Artikel i vetenskaplig tidskrift
2011

Galois groups and number theory

Juliusz Brzezinski
Normat - Nordisk Matematisk Tidskrift. Vol. 59 (3-4), p. 144-177
Artikel i vetenskaplig tidskrift
2011

How to describe all cubic Galois extensions?

Juliusz Brzezinski, Ulf Persson
Normat-Nordisk Matematisk Tidskrift. Vol. 59 (3-4), p. 117-130
Artikel i vetenskaplig tidskrift
2011

What you should know about cubic and quartic equations

Juliusz Brzezinski
Normat - Nordisk Matematisk Tidskrift. Vol. 59 (3-4), p. 98-116
Artikel i vetenskaplig tidskrift
2009

On integral similitude matrices

Juliusz Brzezinski, Thomas Weibull
Colloquium Mathematicum. Vol. 115 (1), p. 1-12
Artikel i vetenskaplig tidskrift
2008

Smooth lattices over quadratic integers

Juliusz Brzezinski, Håkan Granath, Stefan Lemurell
Mathematische Zeitschrift. Vol. 258 (1), p. 161-184
Artikel i vetenskaplig tidskrift
2007

Komposition av kvadratiska former - Från Gauss till Bhargava

Juliusz Brzezinski
Nordisk Matematisk Tidskrift. Vol. 2007 (55), p. 119-130
Artikel i vetenskaplig tidskrift
2006

On Sequences of Squares with Constant Second Differences

J. Browkin, Juliusz Brzezinski
Canadian Mathematical Bulletin. Vol. 49 (4), p. 481-491
Artikel i vetenskaplig tidskrift
2005

On the congruence ax plus by 1 modulo xy

Juliusz Brzezinski, W Holsztynski, Pär Kurlberg
Experimental Mathematics. Vol. 14 (4), p. 391-401
Artikel i vetenskaplig tidskrift
2004

Separable free quadratic algebras over quadratic integers

J. Browkin, Juliusz Brzezinski
Journal of Number Theory. Vol. 109 (2), p. 379-389
Artikel i vetenskaplig tidskrift
2003

Separable free quadratic algebras over quadratic integers

J. Browkin, Juliusz Brzezinski
Preprint
1997

On traces of the Eichler-Brandt matrices

Juliusz Brzezinski
Preprint

Ladda ner publikationslistor

Du kan ladda ner denna lista till din dator.

Filtrera och ladda ner publikationslista

Som inloggad användare hittar du ytterligare funktioner i MyResearch.

Du kan även exportera direkt till Zotero eller Mendeley genom webbläsarplugins. Dessa hittar du här:

Zotero Connector
Mendeley Web Importer

Tjänsten SwePub erbjuder uttag av Researchs listor i andra format, till exempel kan du få uttag av publikationer enligt Harvard och Oxford i .RIS, BibTex och RefWorks-format.

Det finns inga projekt att visa.
Det kan finnas fler projekt där Juliusz Brzezinski medverkar, men du måste vara inloggad som anställd på Chalmers för att kunna se dem.