Antti Perälä

Visar 4 publikationer

2020

A Toeplitz-type operator on Hardy spaces in the unit ball

Jordi Pau, Antti Perälä
Transactions of the American Mathematical Society. Vol. 373 (5), p. 3031-3062
Artikel i vetenskaplig tidskrift
2020

Hankel operators induced by radial Bekolle-Bonami weights on Bergman spaces

Jose Angel Pelaez, Antti Perälä, Jouni Raettyae
Mathematische Zeitschrift. Vol. 296 (1-2), p. 211-238
Artikel i vetenskaplig tidskrift
2020

Volterra type integration operators from Bergman spaces to Hardy spaces

Santeri Miihkinen, Jordi Pau, Antti Perälä et al
Journal of Functional Analysis. Vol. 279 (4)
Artikel i vetenskaplig tidskrift
2020

General fractional derivatives and the Bergman projection

Antti Perälä
Annales Academiae Scientiarum Fennicae Mathematica. Vol. 45, p. 903-913
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Ladda ner publikationslistor

Du kan ladda ner denna lista till din dator.

Filtrera och ladda ner publikationslista

Som inloggad användare hittar du ytterligare funktioner i MyResearch.

Du kan även exportera direkt till Zotero eller Mendeley genom webbläsarplugins. Dessa hittar du här:

Zotero Connector
Mendeley Web Importer

Det finns inga projekt att visa.
Det kan finnas fler projekt där Antti Perälä medverkar, men du måste vara inloggad som anställd på Chalmers för att kunna se dem.