Reduktion av bromspartikelemissioner från urbana lastbilstransporter
Forskningsprojekt, 2025
– 2029
Partikelemissioner från vägtransporter orsakar tusentals förtida dödsfall varje år och bromsemissioner utgör en betydande del. Den kommande Euro 7-lagstiftningen inför gränser för utsläpp från bromsslitage, där gränsvärden och metoder för tunga fordon fortfarande är under utveckling. Detta tvärvetenskapliga projekt ger processförståelse för mekanismerna för partikelgenerering samt hur de kan minimeras och omfattar:
1. Karakterisering av bromsslitage-utsläpp: Förståelse av slitageutsläpp i massa, antal, storleksfördelning och kemisk sammansättning.
2. Temperaturmodellering: Analys av temperaturer vid gränssnittet mellan bromsbelägg och skiva samt värmeöverföringsdynamik
3. Verkliga förhållanden vs. testförhållanden: Utvärdering av skillnader i bromsenergi, temperaturer och slitageegenskaper. Projektet syftar till att minimera miljö- och hälsopåverkan från bromsslitage, särskilt i stadsmiljöer, och bidra till ett hållbart transportsystem.
Deltagare
Jonas Sjöblom (kontakt)
Chalmers, Mechanical Engineering, Energy Conversion and Propulsion Systems
Sara Janhäll
Unknown organization
Nandu Suresh
Transport, energi och miljö
Alexey Vdovin
Chalmers, Mechanical Engineering, Vehicle Engineering and Autonomus Systems
Tore V Vernersson
Chalmers, Mechanical Engineering, Dynamik
Samarbetspartners
Haldex
Landskrona, Sweden
Volvo Group
Gothenburg, Sweden
Finansiering
Energimyndigheten
Projekt-id: P2025-01037
Finansierar Chalmers deltagande under 2025–2029
Relaterade styrkeområden och infrastruktur
Hållbar utveckling
Drivkrafter
Transport
Styrkeområden
Chalmers infrastruktur för masspektrometri
Infrastruktur
Hälsa och teknik
Styrkeområden
ReVeRe (Research Vehicle Resource)
Infrastruktur