Mathematical modelling of cell migration: stiffness dependent jump rates result in durotaxis
Artikel i vetenskaplig tidskrift, 2019
Cell migration
Stochastic model
Durotaxis
Jump process
Advection-diffusion equation
Författare
Adam Malik
Chalmers, Matematiska vetenskaper, Tillämpad matematik och statistik
Göteborgs universitet
Philip Gerlee
Chalmers, Matematiska vetenskaper, Tillämpad matematik och statistik
Göteborgs universitet
Publicerad i
Journal of Mathematical Biology
0303-6812 (ISSN) 1432-1416 (eISSN)
Vol. 78 Nummer/häfte 7 s. 2289-2315Kategorisering
Ämneskategorier (SSIF 2011)
Cell- och molekylärbiologi
Identifikatorer
DOI
10.1007/s00285-019-01344-5
PubMed
30972438