Christer Borell

Visar 13 publikationer

2009

Zonoids induced by Gauss measure with an application to risk aversion

Christer Borell
Alea. Vol. 6, p. 133-147
Artikel i vetenskaplig tidskrift
2008

Inequalities of the Brunn-Minkowski type for Gaussian measures

Christer Borell
Probability Theory and Related Fields. Vol. 140 (1-2), p. 195-205
Artikel i vetenskaplig tidskrift
2007

Monotonicity Properties of Optimal Investment Strategies for Log-Brownian Asset Prices

Christer Borell
Mathematical Finance. Vol. 17 (1), p. 143-153
Artikel i vetenskaplig tidskrift
2007

Minkowski sums and Brownian exit times

Christer Borell
ANNALES DE LA FACULTE DES SCIENCES DE TOULOUSE Mathematiques. Vol. XVI (1), p. 37-47
Artikel i vetenskaplig tidskrift
2006

On a certain exponential inequality for Gaussian processes

Christer Borell
Extremes. Vol. 9, p. 169-176
Artikel i vetenskaplig tidskrift
2005

Minkowski sums and Brownian exit times

Christer Borell
Preprint
2003

The Ehrhard inequality

Christer Borell
Preprint
2003

The Ehrhard inequality

Christer Borell
C. R. Acad. Sci Paris. Vol. Ser I 337, p. 663-666
Artikel i vetenskaplig tidskrift
1997

Diffusion equations and geometric inequalities

Christer Borell
Preprint

Ladda ner publikationslistor

Du kan ladda ner denna lista till din dator.

Filtrera och ladda ner publikationslista

Som inloggad användare hittar du ytterligare funktioner i MyResearch.

Du kan även exportera direkt till Zotero eller Mendeley genom webbläsarplugins. Dessa hittar du här:

Zotero Connector
Mendeley Web Importer

Det finns inga projekt att visa.
Det kan finnas fler projekt där Christer Borell medverkar, men du måste vara inloggad som anställd på Chalmers för att kunna se dem.