Per Salberger

Professor vid Chalmers, Matematiska vetenskaper, Algebra och geometri

Per Salberger är verksam i forskargruppen i algebraisk geometri och talteori. Hans senare forskning rör tätheten av heltalslösningar till system av diofantiska ekvationer med oändligt många lösningar. Man studerar då det asymptotiska uppförandet av antalet lösningar i boxar när storleken av boxarna växer. De metoder som Salberger använder kombinerar algebraisk geometri och talteori.Salberger samarbetar också med medlemmar av forskargrupperna i komplex analys och fundamentalfysik vid Chalmers.

Källa: chalmers.se

Visar 10 publikationer

2018

The Manin-Peyre formula for a certain biprojective threefold

Valentin Blomer, Joerg Bruedern, Per Salberger
Mathematische Annalen. Vol. 370 (1-2), p. 491-553
Artikel i vetenskaplig tidskrift
2016

Counting rational points on the Cayley ruled cubic

R. de la Bretèche, T.D. Browning, Per Salberger
European Journal of Mathematics. Vol. 2 (1), p. 55-72
Artikel i vetenskaplig tidskrift
2015

Uniform bounds for rational points on cubic hypersurfaces

Per Salberger
Arithmetic and Geometry, p. 401-421
Kapitel i bok
2014

On a certain senary cubic form

V. Blomer, J. Brudern, Per Salberger
Proceedings of the London Mathematical Society. Vol. 108 (4), p. 911-964
Artikel i vetenskaplig tidskrift
2010

Rational points on complete intersections of higher degree, and mean values of Weyl sums

Per Salberger, T. D. Wooley
Journal of the London Mathematical Society. Vol. 82 (2), p. 317-342
Artikel i vetenskaplig tidskrift
2008

Rational points of bounded height on projective surfaces

Per Salberger
Mathematische Zeitschrift. Vol. 258 (4), p. 805-826
Artikel i vetenskaplig tidskrift
2007

On the density of rational and integral points on algebraic varieties

Per Salberger
Journal für die reine und angewandte Mathematik. Vol. 606, p. 123-147
Artikel i vetenskaplig tidskrift
2007

Rational points of bounded height on threefolds

Per Salberger
Analytic number theory : A Tribute to Gauss and Dirichlet ; Clay Mathematics proceedings. Vol. 7, p. 207-216
Paper i proceeding
2006

Counting rational points on algebraic varieties

Per Salberger, Tim Browning, Roger Heath-Brown
Duke Journal of Mathematics. Vol. 132, p. 545-578
Artikel i vetenskaplig tidskrift
2005

Counting rational points on hypersurfaces of low dimension

Per Salberger
Annales Scientifiques de lEcole Normale Superieure. Vol. 38, p. 93-115
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Spara referenser

Om du har installerat Zotero eller Mendeley på din dator kan du direkt ta ut referenser från de publikationer du ser i listan.

Du laddar ner dessa pluginer här:
Zotero
Mendeley

Visar 1 forskningsprojekt

2011–2013

Asymptotik för lösningar till diofantiska ekvationer

Per Salberger Algebra och geometri
Vetenskapsrådet (VR)

Det kan finnas fler projekt där Per Salberger medverkar, men du måste vara inloggad som anställd på Chalmers för att kunna se dem.