Martin Hallnäs

Docent vid Analys och sannolikhetsteori

Min forskning fokuserar på integrabla (el. exakt lösbara) system och speciella funktioner. Jag är särskilt intresserad av integrabla mångpartikelsystem av så kallad Calogero-Moser typ och deras koppling till hypergeometriska funktioner och ortogonala polynom samt symmetriska funktioner och representationsteori.

Källa: chalmers.se
Image of Martin Hallnäs

Visar 8 publikationer

2021

Super-Macdonald Polynomials: Orthogonality and Hilbert Space Interpretation

Farrokh Atai, Martin Hallnäs, Edwin Langmann
Communications in Mathematical Physics. Vol. 388, p. 435-468
Artikel i vetenskaplig tidskrift
2021

Quasi-invariant Hermite Polynomials and Lassalle-Nekrasov Correspondence

Misha V. Feigin, Martin Hallnäs, Alexander P. Veselov
Communications in Mathematical Physics. Vol. 386, p. 107-141
Artikel i vetenskaplig tidskrift
2021

Joint Eigenfunctions for the Relativistic Calogero–Moser Hamiltonians of Hyperbolic Type. III. Factorized Asymptotics

Martin Hallnäs, Simon Ruijsenaars
International Mathematics Research Notices. Vol. 2021 (6), p. 4679-4708
Artikel i vetenskaplig tidskrift
2019

Orthogonality of super-Jack polynomials and a Hilbert space interpretation of deformed Calogero–Moser–Sutherland operators

Farrokh Atai, Martin Hallnäs, Edwin Langmann
Bulletin of the London Mathematical Society, p. 1-18
Artikel i vetenskaplig tidskrift
2018

Product formulas for the relativistic and nonrelativistic conical functions

Martin Hallnäs, Simon Ruijsenaars
Advanced Studies in Pure Mathematics. Vol. 76, p. 195-245
Paper i proceeding
2018

Quantization and explicit diagonalization of new compactified trigonometric Ruijsenaars–Schneider systems

Tamás Görbe, Martin Hallnäs
Journal of Integrable Systems. Vol. 3 (1), p. 1-29
Artikel i vetenskaplig tidskrift
2018

Joint Eigenfunctions for the Relativistic Calogero–Moser Hamiltonians of Hyperbolic Type II. The Two- and Three-Variable Cases

Martin Hallnäs, Simon Ruijsenaars
International Mathematics Research Notices. Vol. 2018 (14), p. 4404-4449
Artikel i vetenskaplig tidskrift
2017

On the spectra of real and complex lamé operators

W.A. Haese-Hill, Martin Hallnäs, A.P. Veselov
Symmetry, Integrability and Geometry - Methods and Applications. Vol. 13, p. Article no. 049 -
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Ladda ner publikationslistor

Du kan ladda ner denna lista till din dator.

Filtrera och ladda ner publikationslista

Som inloggad användare hittar du ytterligare funktioner i MyResearch.

Du kan även exportera direkt till Zotero eller Mendeley genom webbläsarplugins. Dessa hittar du här:

Zotero Connector
Mendeley Web Importer

Tjänsten SwePub erbjuder uttag av Researchs listor i andra format, till exempel kan du få uttag av publikationer enligt Harvard och Oxford i .RIS, BibTex och RefWorks-format.

Visar 1 forskningsprojekt

2019–2022

Kvasi-invarianter för ändliga Coxeter-grupper och integrabla system

Martin Hallnäs Analys och sannolikhetsteori
Vetenskapsrådet (VR)

Det kan finnas fler projekt där Martin Hallnäs medverkar, men du måste vara inloggad som anställd på Chalmers för att kunna se dem.