Peter Jan Anders Kumlin

Tillfällig förlängning vid Matematiska vetenskaper

Min forskning är relaterad till icke-linjära PDE, speciellt frågor om existens och regularitet av lösningar samt egenskaper hos lösnings- och spridningsoperatorer till icke-linjära vågekvationer. Detta inkluderar studiet av avbildningsegenskaper för icke-linjära avbildningar mellan Sobolev/Besov-rum och icke-linjär interpolation.

Källa: chalmers.se
Image of Peter Jan Anders Kumlin

Visar 12 publikationer

2012

The Caffarelli-Kohn-Nirenberg type inequalities involving critical and supercritical weights

T. Horiuchi, Peter Jan Anders Kumlin
Proceedings of the Japan Academy Series A: Mathematical Sciences. Vol. 88 (1), p. 1-6
Artikel i vetenskaplig tidskrift
2012

On the Caffarelli-Kohn-Nirenberg-type inequalities involving critical and supercritical weights

Toshio Horiuchi, Peter Jan Anders Kumlin
Kyoto Journal of Mathematics. Vol. 52 (4), p. 661-742
Artikel i vetenskaplig tidskrift
2010

Nonlinear Maps between Besov and Sobolev spaces

Philip Brenner, Peter Jan Anders Kumlin
Annales de la Faculte des Sciences de Toulouse. Vol. 19 (1), p. 105-120
Artikel i övriga tidskrifter
2008

Nonlinear Maps between Besov- and Sobolev Spaces

Philip Brenner, Peter Jan Anders Kumlin
Preprint
2006

Erratum to "On the minimal solution for quasilinear degenerate elliptic equation and its blow-up"

Peter Jan Anders Kumlin, Toshio Horiuchi
Journal of Mathematics of Kyoto University. Vol. 46 (1), p. 231-234
Artikel i vetenskaplig tidskrift
2004

On the minimal solution for quasilinear degenerate elliptic equation and its blow-up

Peter Jan Anders Kumlin, Toshio Horiuchi
Journal of Mathematics of Kyoto University. Vol. 44 (2), p. 381-439
Artikel i vetenskaplig tidskrift
2003

On the minimal solution for quasilinear degenerate elliptic equation and its blow-up

Toshio Horiuchi, Peter Jan Anders Kumlin
Preprint
2000

On wave equations with supercritical nonlinearities

Peter Jan Anders Kumlin, Philip Brenner
Archiv der Mathematik. Vol. 74, p. 129-147
Artikel i vetenskaplig tidskrift
1998

On wave equations with supercritical nonlinearities

Philip Brenner, Peter Jan Anders Kumlin
Preprint
1992

The discrete ordinates method for the neutron transport equation in an infinite cylindrical domain

Mohammad Asadzadeh, Peter Jan Anders Kumlin, Stig Larsson
Mathematical Models and Methods in Applied Science. Vol. 2 (3), p. 317-338
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Ladda ner publikationslistor

Du kan ladda ner denna lista till din dator.

Filtrera och ladda ner publikationslista

Som inloggad användare hittar du ytterligare funktioner i MyResearch.

Du kan även exportera direkt till Zotero eller Mendeley genom webbläsarplugins. Dessa hittar du här:

Zotero Connector
Mendeley Web Importer

Det finns inga projekt att visa.
Det kan finnas fler projekt där Peter Jan Anders Kumlin medverkar, men du måste vara inloggad som anställd på Chalmers för att kunna se dem.