Martin Raum

Docent vid Chalmers, Matematiska vetenskaper, Algebra och geometri

Mina huvudsakliga forskningsintressen är modulära former och deras tillämpningar in matematik och fysik, i synnerhet strängteori. Mer specifikt är jag antresserad av reella analytiska automorfa former, Siegel- och ortogonala modulära former, och explicita metoder för automorfa former.

Källa: chalmers.se

Visar 14 publikationer

2018

Hyper-Algebras of Vector-Valued Modular Forms

Martin Raum
Symmetry, Integrability and Geometry - Methods and Applications. Vol. 14
Artikel i vetenskaplig tidskrift
2018

Harmonic Weak Siegel-Maass Forms I Preimages of Non-Holomorphic Saito-Kurokawa Lifts

Martin Raum
International Mathematics Research Notices (5), p. 1442-1472
Artikel i vetenskaplig tidskrift
2017

Products of vector valued Eisenstein series

Martin Raum
Forum Mathematicum. Vol. 29 (1), p. 157-186
Artikel i vetenskaplig tidskrift
2016

Harmonic Maass-Jacobi forms of degree 1 with higher rank indices

C. H. Conley, Martin Raum
International Journal of Number Theory. Vol. 12 (7), p. 1871-1897
Artikel i vetenskaplig tidskrift
2016

Almost holomorphic Poincare series corresponding to products of harmonic Siegel-Maass forms

Kathrin Bringmann, Olav K. Richter, Martin Raum
RESEARCH IN THE MATHEMATICAL SCIENCES. Vol. 3, p. Art. no. 30-
Artikel i vetenskaplig tidskrift
2016

Spans of special cycles of codimension less than 5

Martin Raum
Journal für die Reine und Angewandte Mathematik. Vol. 2016 (718), p. 39-57
Artikel i vetenskaplig tidskrift
2016

Computing genus 1 Jacobi forms

Martin Raum
Mathematics of Computation. Vol. 85 (298), p. 931-960
Artikel i vetenskaplig tidskrift
2016

Almost holomorphic Poincaré series corresponding to products of harmonic Siegel–Maass forms

Kathrin Bringmann, Olav K. Richter, Martin Westerholt- Raum
Research in Mathematical Sciences. Vol. 3 (1)
Artikel i vetenskaplig tidskrift
2015

Formal Fourier Jacobi expansions and special cycles of codimension two

Martin Raum
Compositio Mathematica. Vol. 151 (12), p. 2187-2211
Artikel i vetenskaplig tidskrift
2015

H-harmonic Maaß-Jacobi forms of degree 1

Martin Raum
Research in the Mathematical Sciences. Vol. 2, p. 34-
Artikel i vetenskaplig tidskrift
2015

Harmonic Maass-Jacobi forms with singularities and a theta-like decomposition

Martin Raum, Olav Richter, Kathrin Bringmann
Transactions of the American Mathematical Society. Vol. 367 (9), p. 6647-6670
Artikel i vetenskaplig tidskrift
2015

Kudla's modularity conjecture and formal Fourier-Jacobi series

Jan Hendrik Bruinier, Martin Raum
Forum of Mathematics, Pi. Vol. 3, p. 30-
Artikel i vetenskaplig tidskrift
2015

Sturm bounds for Siegel modular forms

Martin Raum, Olav Richter
Research in Number Theory. Vol. 1 (1), p. artikel nr 5-
Artikel i vetenskaplig tidskrift
2015

The structure of Siegel modular forms modulo pp and U(p) congruences

Martin Raum, Olav Richter
Mathematical Research Letters. Vol. 22 (3), p. 899-928
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Spara referenser

Om du har installerat Zotero eller Mendeley på din dator kan du direkt ta ut referenser från de publikationer du ser i listan.

Du laddar ner dessa pluginer här:
Zotero
Mendeley

Visar 1 forskningsprojekt

2016–2019

Siegel modulära genererande funktioner

Martin Westerholt-Raum Algebra och geometri
Vetenskapsrådet (VR)

Det kan finnas fler projekt där Martin Raum medverkar, men du måste vara inloggad som anställd på Chalmers för att kunna se dem.