Julie Rowlett

Docent vid Chalmers, Matematiska vetenskaper, Analys och sannolikhetsteori

Min forskning i geometrisk analys undersöker relationer mellan geometriska särdrag och partiella differentialekvationer. Av särskilt intresse för mig är värme-, våg- och Laplace-ekvationer; dynamiken i det geodesiska flödet; och spektrala invarianter. Jag är också intresserad av tvärvetenskapliga samarbeten där geometrisk analys kan tillämpas.

Källa: chalmers.se

Visar 23 publikationer

2018

A Polyakov Formula for Sectors

Clara L. Aldana, Julie Rowlett
Journal of Geometric Analysis. Vol. 28 (2), p. 1773-1839
Artikel i vetenskaplig tidskrift
2017

The Neumann Isospectral Problem for Trapezoids

Hamid Hezari, Z. Lu, Julie Rowlett
Annales Henri Poincare. Vol. 18 (12), p. 3759-3792
Artikel i vetenskaplig tidskrift
2016

One can hear the corners of a drum

Z. Lu, Julie Rowlett
Bulletin of the London Mathematical Society. Vol. 48 (1), p. 85-93
Artikel i vetenskaplig tidskrift
2015

A heat trace anomaly on polygons

Rafe Mazzeo, Julie Rowlett
Mathematical Proceedings of the Cambridge Philosophical Society. Vol. 159 (2), p. 303-319
Artikel i vetenskaplig tidskrift
2015

The Sound of Symmetry

Z. Lu, Julie Rowlett
American Mathematical Monthly. Vol. 122 (9), p. 815-835
Artikel i vetenskaplig tidskrift
2015

Eigenvalue Estimates on Bakry–Émery Manifolds

N. Charalambous, Z. Lu, Julie Rowlett
Springer Proceedings in Mathematics. International Workshop on Elliptic and Parabolic Equations, 2013, Hannover, Germany, 10-12 September 2013. Vol. 119, p. 45-61
Paper i proceeding
2015

Dynamics and zeta functions on conformally compact manifolds

Julie Rowlett, Pablo Suarez-Serrato, Samuel Tapie
Transactions of the American Mathematical Society. Vol. 367 (4), p. 2459--2486-
Artikel i vetenskaplig tidskrift
2015

Can one hear the corners of a drum

Z. Lu, Julie Rowlett
Artikel i övriga tidskrifter
2015

Love games: A game theory approach to compatibility

Kerstin Bever, Julie Rowlett
Journal of humanistic mathematics. Vol. 5 (1), p. 82-104
Artikel i vetenskaplig tidskrift
2014

Many ways to stay in the game: Individual variability maintains high biodiversity in planktonic microorganisms

Susanne Menden-Deuer, Julie Rowlett
Journal of the Royal Society Interface. Vol. 11, p. 20140031-
Artikel i vetenskaplig tidskrift
2014

Errata to "Dynamics of asymptotically hyperbolic manifolds"

Julie Rowlett
Pacific Journal of Mathematics. Vol. 268 (2), p. 493--506-
Artikel i övriga tidskrifter
2014

The fundamental gap and one-dimensional collapse

Z. Lu, Julie Rowlett
Contemporary mathematics, CRM Proceedings, Geometric and Spectral analysis AMS. Vol. 630, p. 223--246-
Paper i proceeding
2013

Mathematical models for erosion and the optimal transportation of sediment

Bjorn Birnir, Julie Rowlett
International Journal of Nonlinear Sciences and Numerical Simulation. Vol. 14 (6), p. 232--337-
Artikel i vetenskaplig tidskrift
2013

The fundamental gap of simplices

Z. Lu, Julie Rowlett
Communications in Mathematical Physics. Vol. 319 (1), p. 111--145-
Artikel i vetenskaplig tidskrift
2012

On the discrete spectrum of quantum layers

Z. Lu, Julie Rowlett
Journal of Mathematical Physics. Vol. 53, p. 073519-
Artikel i vetenskaplig tidskrift
2012

Zeta-regularized determinants of Laplacians on polygonal domains

Julie Rowlett
Oberwolfach Report. Vol. 25, p. 36--38-
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)
2012

Eigenvalues of collapsing domains and drift Laplacians

Z. Lu, Julie Rowlett
Mathematical Research Letters. Vol. 19 (3), p. 627--648-
Artikel i vetenskaplig tidskrift
2010

On the spectral theory and dynamics of asymptotically hyperbolic manifolds

Julie Rowlett
Annales de lInstitut Fourier. Vol. 60 (7), p. 2461--2492-
Artikel i vetenskaplig tidskrift
2010

La géométrie de Bakry-Émery et l'écart fondamental

Julie Rowlett
Actes du seminaire de de theorie spectrale et geometrie
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)
2010

Conformal deformations of conic metrics to constant scalar curvature

Thalia Jeffres, Julie Rowlett
Mathematical Research Letters. Vol. 17 (3), p. 449--465-
Artikel i vetenskaplig tidskrift
2009

Dynamics of asymptotically hyperbolic manifolds

Julie Rowlett
Pacific Journal of Mathematics. Vol. 242 (2), p. 377-397
Artikel i vetenskaplig tidskrift
2008

Spectral geometry and asymptotically conic convergence

Julie Rowlett
Communications in Analysis and Geometry. Vol. 16 (4), p. 735--798-
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Spara referenser

Om du har installerat Zotero eller Mendeley på din dator kan du direkt ta ut referenser från de publikationer du ser i listan.

Du laddar ner dessa pluginer här:
Zotero
Mendeley

Det finns inga projekt att visa.
Det kan finnas fler projekt där Julie Rowlett medverkar, men du måste vara inloggad som anställd på Chalmers för att kunna se dem.