Michael Björklund

Docent vid Chalmers, Matematiska vetenskaper, Analys och sannolikhetsteori

Min forskning fokuserar på tillämpningar av ergodteori inom olika områden av matematiken; huvudsakligen inom kombinatorik, geometrisk gruppteori, representationsteori och talteori.

Källa: chalmers.se

Visar 14 publikationer

2019

Central limit theorems for Diophantine approximants

Michael Björklund, Alexander Gorodnik
Mathematische Annalen
Artikel i vetenskaplig tidskrift
2019

Approximate Invariance for Ergodic Actions of Amenable Groups

Michael Björklund, Alexander Fish
DISCRETE ANALYSIS
Artikel i vetenskaplig tidskrift
2019

Bohr Sets in Triple Products of Large Sets in Amenable Groups

Michael Björklund, John T. Griesmer
Journal of Fourier Analysis and Applications. Vol. 25 (3), p. 923-936
Artikel i vetenskaplig tidskrift
2018

Product set phenomena for measured groups

Michael Björklund
Ergodic Theory and Dynamical Systems. Vol. 38, p. 2913-2941
Artikel i vetenskaplig tidskrift
2018

Approximate lattices

Michael Björklund, Tobias Hartnick
Duke Mathematical Journal. Vol. 167 (15), p. 2903-2964
Artikel i vetenskaplig tidskrift
2018

Aperiodic order and spherical diffraction, I: auto-correlation of regular model sets

Michael Björklund, T. Hartnick, Felix Pogorzelski
Proceedings of the London Mathematical Society. Vol. 116 (4), p. 957-996
Artikel i vetenskaplig tidskrift
2018

Ergodic theorems for coset spaces

Michael Björklund, Alexander Fish
Journal dAnalyse Mathematique. Vol. 135 (1), p. 85-122
Artikel i vetenskaplig tidskrift
2017

QuasiI-State Rigidity for Finite-Dimensional Lie Algebras

Michael Björklund, T. Hartnick
Israel Journal of Mathematics. Vol. 221 (1), p. 25-57
Artikel i vetenskaplig tidskrift
2017

Small product sets in compact groups

Michael Björklund
Fundamenta Mathematicae. Vol. 238 (1), p. 1-27
Artikel i vetenskaplig tidskrift
2017

Twisted patterns in large subsets of ZN

Michael Björklund, Kamil Bulinski
Commentarii Mathematici Helvetici. Vol. 92 (3), p. 621-640
Artikel i vetenskaplig tidskrift
2017

Plünnecke inequalities for countable abelian groups

Michael Björklund, Alexander Fish
Journal für die Reine und Angewandte Mathematik. Vol. 730, p. 199-224
Artikel i vetenskaplig tidskrift
2017

Central limit theorems in the geometry of numbers

Michael Björklund, Alexander Gorodnik
Electronic Research Announcements in Mathematical Sciences. Vol. 24, p. 110-122
Artikel i vetenskaplig tidskrift
2017

Random walks on countable groups

Michael Björklund
Israel Journal of Mathematics. Vol. 217 (1), p. 371-382
Artikel i vetenskaplig tidskrift
2016

Characteristic polynomial patterns in difference sets of matrices

Michael Björklund, A. Fish
Bulletin of the London Mathematical Society. Vol. 48 (2), p. 300-308
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Spara referenser

Om du har installerat Zotero eller Mendeley på din dator kan du direkt ta ut referenser från de publikationer du ser i listan.

Du laddar ner dessa pluginer här:
Zotero
Mendeley

Det finns inga projekt att visa.
Det kan finnas fler projekt där Michael Björklund medverkar, men du måste vara inloggad som anställd på Chalmers för att kunna se dem.